Monday, November 5, 2012

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 3 INOVATIF


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 3 INOVATIF
Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani                                      Bil. Murid : 25 Orang
Masa : 7.45pg – 8.15pg ( 30 minit)
Tema / Tajuk : Kemahiran / Pergerakan Berirama
Standard Pembelajaran : 1.5.1 , 2.5.1 , 5.2.2
Objektif pembelajaran :
 i. Berkebolehan melakukan pelbagai corak pergerakan mengikut irama
ii. Mengaplikasi konsep pergerakan mengikut irama
iii. Menwujudkan keyakinan dalam diri murid

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:
i. Memanaskan badan – melakukan aktiviti “ laga ayam “
ii. Penyampaian SP
-          Murid berada dalam 5 baris dengan jarak yang bersesuaian
-          Guru menunjukkan beberapa jenis langkah lurus ( tanpa muzik ) seperti :   
Step-close, schottische ( secara ansur maju )
-          Murid melakukan langkah/pergerakan mengikut langkah demi langkah
-          Murid melakukan aktiviti pergerakan dengan memainkan muzik
iii. Permainan kecil –  aktiviti pergerakan mengikut tempo muzik yang pelbagai
iv. Penyejukan badan – aktiviti “ taici “
v. Pentaksiran – lembaran kerja ( menamakan jenis pergerakan yang dilakukan )

Elemen Merentas Kurikulum  : Kreativiti dan inovatif , matematik
Bahan Bantu Belajar : Pemain Cakera, CD, skiter/kon
Penilaian P & P : Perjalanan p&p hari ni berjalan lancar dan semua murid seronok melakukan aktiviti                          
 tambahan dengan bantuan alat muzik
Refleksi : 21 daripada 25 orang murid dapat menguasai aktiviti atau pergerakan hari ini.
                  4 orang murid lagi akan diberi latihan berterusan.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani          Kelas : 3 Inovatif           Bil. Murid : 25 Orang ( L=15, P=10 )
Masa : 7.45pg – 8.15pg ( 30 minit)
Tajuk : Kemahiran (  Pergerakan Berirama )
Standard Pembelajaran : 1.5.1 , 2.5.1 , 5.2.2
Objektif pembelajaran :
 i. Berkebolehan melakukan pelbagai corak pergerakan mengikut irama

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:
i. Memanaskan badan – melakukan aktiviti “  tarian itik  “
ii. Penyampaian SP
-          Murid berada dalam 5 baris dengan jarak yang bersesuaian
-          Guru menunjukkan beberapa jenis langkah lurus ( tanpa muzik ) seperti :  
Step-close, schottische ( secara ansur maju )
-          Murid melakukan langkah/pergerakan mengikut langkah demi langkah
-          Murid melakukan aktiviti pergerakan dengan memainkan muzik
iii. Persembahan –  Aktiviti persembahan pergerakan secara individu
iv. Penyejukan badan – aktiviti “ taici “

Elemen Merentas Kurikulum  : Kreativiti dan inovatif , matematik
Bahan Bantu Belajar : Pemain Cakera, CD, skiter/kon
Penilaian P & P : Lembaran kerja – menamakan jenis pergerakan dan melabelkan langkah pergerakan.
Refleksi : 21 daripada 25 orang murid dapat menguasai aktiviti atau pergerakan hari ini. Aktiviti
   pengayaan untuk 21 orang murid ialah mencipta pergerakan sendiri.
                  4 orang murid lagi akan diberi latihan/pengukuhan berterusan iaitu mengulangi pergerakan
   yang belum dikuasai.



Fasa
Cadangan Aktiviti
Fasa Persediaan
Pemerhatian




Analisis

1.       Murid mendengar lagu ‘Tarian Itik’ sambil menepuk tangan .
2.       Murid  memerhati pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor yang ditunjukkan oleh guru berdasarkan lagu ‘ Tarian Itik’


a)      Namakan pergerakan lokomotor yang kamu lihat?
b)      Namakan pergerakan bukan lokomotor yang kamu lihat?

3.       Murid melakukan pergerakan yang ditunjukkan oleh guru.

Fasa Imaginasi
Penjanaan Idea




Sintesis Idea



1.Murid  merancang formasi pergerakan berdasarkan lagu ‘Tarian Itik’.

a ) mengapa kamu pilih pergerakan tersebut?

2. guru membimbing murid semasa merancang formasi pergerakan.
a) apakah laluan pergerakan yang kamu pilih?
b) cuba kamu lakar draf pergerakan yang kamu buat di atas lantai.

Fasa Perkembangan
Penambahbaikan


Penilaian 

1.Murid  membuat persembahan formasi pergerakan berirama yang telah dirancang.

2.murid yang lain menilai hasil persembahan  rakan mereka.



Fasa Tindakan
Pelaksanaan




Amalan Berterusan


1.Guru dan murid berbincang sebab-sebab mengapa ada individu yang  mendapat markah tinggi.

a ) Mengapa rakan anda mendapat markah yag tinggi?


2.murid melakukan kemahiran pergerakan berirama semasa waktu senggang di rumah.


No comments:

Post a Comment